کارشناسان معتقدند اگر دولت بتواند مالیات خانه های خالی، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات واحدهای لوکس را با جدیت بیشتری نسبت به دوره های گذشته پیگیری کند، کنترل قیمت ها در بازار مسکن دور از ذهن نیست.

به گزارش اخبار ساختمان، واسطه های ملکی پایتخت از کمبود فایل های با عمر بنای کمتر از پنج سال در بازار مسکن خبر می دهند که باعث شده تناسب بین عرضه و تقاضا به هم بریزد. به نظر می رسد کاهش ساخت و ساز در دوره های گذشته به کمبود فایل های مرغوب در بازار مسکن انجامیده است. در کنار این مساله انتظارات تورمی ایام قبل از عید باعث شده تا برخی مالکان از فروش منصرف شوند و آن را به سال آینده موکول کنند.

مشاوران املاک می گویند به اندازه ای که مشتری در بازار مسکن وجود دارد فروشنده نیست. فایل هایی هم که عرضه شده اند یا عمدتا قدیمی ساز هستند، یا امکانات کافی ندارند و یا با سطح قیمتی فراتر از عرف بازار عرضه شده اند که مشتری موثر به سمت آنها نمی رود.

با این حال تعداد معاملات ملک در مقایسه با ماه های قبل افزایش یافته و به سطوح بالای ۱۰ هزار واحد رسیده است. بررسی ها نشان می دهد عمده خرید و فروش ها در نرخ های متعارف و از نوع تبدیل به احسن است. بدین صورت که خریدار با استفاده از نقدینگی فروش واحد خود اقدام به خرید آپارتمان بزرگتر یا نوسازتر می کند. اما با توجه به حباب نرخ های پیشنهادی، حضور خانه اولی ها در بازار مسکن به پایین ترین حد خود رسیده است.

قیمت پیشنهادی آپارتمان مسکونی در پایتخت
محدوده متراژ سن بنا امکانات قیمت کل
جی 48 7 پارکینگ ، آسانسور 1.9 میلیارد تومان
میدان قزوین 55 10 آسانسور ، انباری 2.3 میلیارد تومان
اختیاریه 57 6 پارکینگ ، آسانسور ، انباری 7 میلیارد تومان
تهرانپارس غربی 57 7 پارکینگ ، آسانسور ، انباری 4.4 میلیارد تومان
امین حضور 52 8 پارکینگ ، آسانسور ، انباری 2.3 میلیارد تومان
بهار شمالی 50 5 پارکینگ ، آسانسور ، انباری 4.8 میلیارد تومان
حشمتیه 57 12 پارکینگ ، آسانسور ، انباری 3.5 میلیارد تومان
باغ خزانه 58 14 پارکینگ ، آسانسور ، انباری 2.5 میلیارد تومان
مولوی 42 6 آسانسور ، انباری 1.5 میلیارد تومان
باقرشهر 50 4 پارکینگ ، آسانسور ، انباری 1.6 میلیارد تومان

کارشناسان معتقدند در پس وضعیت کنونی بازار مسکن، رکود غیرتورمی نهفته که نهایتا گریبان محتکران آپارتمان و بخر و بفروش ها را می گیرد. اگر دولت بتواند مالیات خانه های خالی، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات واحدهای لوکس را با جدیت بیشتری نسبت به دوره های گذشته پیگیری کند کنترل قیمت در بازار مسکن دور از ذهن نیست.

کمال اطهاری – کارشناس اقتصادی درباره وضعیت فعلی بازار مسکن گفت: در حالت طبیعی وقتی قیمت دلار بالا می رود قیمت مسکن کاهش می یابد چون ارزش آن بر اساس ارز داخلی است. اما در تهران برخی بانک ها و موسسه های اقتصادی که در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کرده اند با معاملات صوری قیمت آپارتمان را بالا می برند.

وی تاکید کرد: افراد و موسساتی که در املاک و مستغلات شمال و غرب تهران سرمایه گذاری کرده اند جلوی اعمال مالیات بر خانه های خالی را گرفتند و دیدیم که این طرح به جایی نرسید. مطمئنا مالیات خانه های لوکس را هم با چالش مواجه خواهند کرد.

به گفته اطهاری، حدود ۶۰ درصد معاملات در واحدهای مسکونی با سن بنای بیش از ۱۰ سال انجام می شود. پس سوال این است که قیمت مسکن برای چه در خانه های نوساز بالا می رود، آن هم وقتی متقاضی واقعی قدرت خرید ندارد؟ متقاضی مصرفی که در بازار مسکن حضور ندارد اما می بینیم که قیمت ها به شکل اسمی و صوری بالا می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
EnglishSaudi ArabiaIran