مصوبه تمدید خودکار قراردادهای اجاره و تعیین سقف برای اجاره بها به قوت خود باقی است، لغو نشده است و حکم تخلیه برای مستاجران صادر نمی شود.

به گزارش اخبار ساختمان، در ۲ سال گذشته مصوبه تمدید خودکار قراردادهای اجاره و تعیین حدنصاب افزایش سالیانه برای اجاره بها اجرایی شد؛ بر این اساس قراردادهای اجاره تمدید و صاحبخانه ها در تهران نمی توانستند بیش از ۲۵ درصد، مبلغ اجاره سالیانه را افزایش دهند.

این میزان برای سایر کلانشهرها ۲۰ درصد و دیگر شهرهای کشور ۱۵ درصد تعیین شد. همزمان تسهیلات اجاره نیز با هدف افزایش قدرت مالی مستاجران از سوی ۱۰ بانک اعطا شد.

مصوبه تمدید قرارداداهای اجاره هنوز اجرا می شود

مصطفی قلی‌خسروی با اشاره به نزدیک شدن به فصل اجاره درباره اینکه آیا این مصوبه هنوز اجرایی می شود، گفت: اگرچه هنوز تصمیم جدیدی درباره تمدید این مصوبه و تعیین سقف اجاره بها گرفته نشده است اما مصوبه سال گذشته به قوت خود باقی است و اجرا می شود.

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک موجران حق ندارند مستاجران را جواب کنند و لازم است قراردادهای اجاره با لحاظ سقف اجاره بها در سال ۱۴۰۱ نیز تمدید شود.

وی گفت: مثل دو سال گذشته حکم تخلیه برای مستاجران صادر نمی شود.

مصطفی قلی‌خسروی گفت: هرچند این مصوبه شرایطی را فراهم کرد که موجران با فروش‌ سوری ملک خود اقدام به جواب کردن مستاجران کردند، اما اجرای آن با رفع نواقص اصلی، می تواند بازار اجاره را کنترل کند.

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در سال گذشته موجران به بهانه هایی مثل چک برگشتی، ازدواج فرزند ذکور و همچنین فروش سوری، بسیاری از مستاجران را جواب کردند.

قلی‌خسروی گفت: امسال و همزمان با تعیین مصوبه اعطای تسهیلات وام ودیعه مسکن و تعیین سقف اجاره بها، تقاضا داریم اتحادیه مشاوران املاک در جلسات دعوت شود تا با برنامه ریزی دقیق جلوی این مشکلات گرفته شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: تسهیلات دهی به مستاجران و ساخت و ساز مسکن باید به عنوان دو برنامه مهم از سوی دولت اجرایی شود.

بر اساس مصوبه جلسه ۷۲ ستاد ملی مقابله با کرونا در ۲۳ خرداد سال ۱۴۰۰ به مستأجران تسهیلات کمک ودیعه مسکن پرداخت شد که در تهران ۷۰، کلانشهرها ۴۰ و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
EnglishSaudi ArabiaIran