رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با هشدار نسبت به ساخت و سازهای غیرمجاز در کشور از برخورد قانونی با عاملان چنین ساخت و سازهایی خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، محمد حسن نامی در حاشیه نشست ستاد ملی مدیریت بحران کشور که صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: این چهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت بحران کشور بود که با حضور تمام دستگاه های مسئول برگزار شد. در این جلسه چهار موضوع در دستور کار قرار گرفت که دستورالعمل سطح بندی هشدارهای هواشناسی، دستورالعمل به هنگام هشدار سیلاب، دستورالعمل اجرایی انتظام امور، تامین جانی و مالی مردم در حوادث و سوانح و ارائه گزارش درس آموخته های زلزله ترکیه از جمله آنها بود.

وی با اشاره به هشدارهای هواشناسی و دستورالعمل صادره در این خصوص گفت: ما در این زمینه بحث کردیم تا هشدارهای هواشناسی و سطح آن به گونه ای باشد که به لحاظ عملیاتی نیز بتوان کار جدی انجام داد. بنا شد دستورالعمل ها در این خصوص تدوین شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به ورود پدیده مانسون به کشور در مرداد ماه سال جاری گفت: برای این پدیده هشدار سطح قرمز صادر شده بود و جالب است بدانید که از دو ماه و نیم قبل از ورود این پدیده به کشور برخی از سازمان ها پیش بینی کرده بودند که بین ۲ تا ۲.۵ میلیون نفر کشته خواهند شد. پیش بینی درستی هم بود اما اینکه تعداد تلفات و خسارات بسیار کمتر از آنچه که پیش بینی شده بود رخ داد مدیریتی بود که انجام شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در هنگام حوادث و بحران ها فضای مجازی و سوء استفاده رسانه های معاند ما را اذیت می کند، گفت: مثلا در مورد همین سیل، بی بی سی ۱۱۶ برنامه را در سه نوبت پخش و تلاش کرد که بگوید در ایران مدیریت بحران وجود ندارد.

نامی با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش خسارات در زلزله ترکیه این بود که به ساخت و سازها توجه نشده بود، گفت: در بررسی هایی که انجام شد دیدیم که مثلا به جای میلگرد عاج دار از میلگرد صاف استفاده کرده بودند یا قطر تیرها و ستون ها را کمتر از آنچه که باید اجرا کرده بودند. متاسفانه چنین وضعیت هایی بعضا در کشور خودمان هم وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه استاندارد مصالح و ساخت و ساز مهم است، گفت:‌ لازم است مردم بر ساخت و سازها نظارت کنند و علاوه بر مهندس ناظر از کمک نفرات و متخصصان دیگر هم کمک بگیرند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه متاسفانه در اطراف شهرهایمان ساخت و سازهای غیر مجاز و غیر اصولی داریم، گفت: در بعضی جاها می بینیم که می‌خواهند ظرف پنج روز یک خانه بسازند. خب معلوم است که نتیجه اینجور ساخت و سازها چه می شود. من از همین جا اعلام می کنم که سازندگان چنین بناهایی و همین طور کسانی که به این بناها مجوز بدهند تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و با آنان برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: در برخی از شهرهای ما ساخت و سازهایی می شود که بر اساس قوانین نیست. هشدار می دهم که اگر شهردار، دهیار و … در این زمینه کوتاهی کنند با آنان برخورد خواهد شد.

نامی با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی موظف است تا نقشه تمام گسل ها و حریم آن را تدوین و در معرض دید مردم قرار دهد، گفت: مردم باید بدانند که خانه ای را در کجا خریده یا می سازند. تمام ساختمان های ما باید پیوست مدیریت بحران داشته باشند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به وظایف وزارت نیرو نیز اشاره کرد و گفت: وزارت نیرو نیز در حوزه مدیریت بحران وظایفی را بر عهده دارد و اتفاقا یک وزارتخانه موثر است. اگر استانداردها را در مصرف آب رعایت نکنیم به زودی با بحران کمبود آب مواجه می شویم. ببینید برابر دستورالعمل ها باید ۷۵ درصد آب تهران از سدها تامین و مابقی آن از چاه ها استخراج شود. در حالیکه امروز این نسبت در حال برعکس شدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
EnglishSaudi ArabiaIran