با فروکش کردن نوسانات بازار ارز، قیمت ها در بازار مسکن تهران و شهرهای اطراف از جمله پردیس دچار افت شد.

به گزارش اخبار ساختمان، بررسی های میدانی از افت تقاضای سوداگری در بازار مسکن تهران و شهرهای حومه آن حکایت دارد. مشاوران املاک می گویند که پس از فروکش کردن التهاب بازار ارز، معاملات مسکن و به تبع آن قیمت ها دچار افت شده است.

بنا به گفته واسطه های ملکی، تقاضای سرمایه گذاری و سفته بازی که معمولا با نوسانات بازار ارز بالا می رود دچار کاهش شده و دلالان از بازار مسکن عقب نشینی کرده اند. معدود معاملات از سوی متقاضیان مصرفی انجام می شود. در شهر تهران عمده خریدها از نوع تبدیل است اما در شهرهای جدید پردیس و هشتگرد بعضا حضور خانه اولی ها دیده می شود. این در حالی است که تا حدود دو هفته قبل تحت تاثیر انتظارات تورمی، عمده معاملات توسط سفته بازان و دلالان انجام می شد.

در حالی که طی یک سال اخیر شیب قیمت ها در بازار مسکن شهرهای تهران و پردیس افزایشی بود، طی چند روز اخیر با ریزش قیمت دلار و افت خریدهای سرمایه ای، نرخ های پیشنهادی هم ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

با کاهش قیمت ارز، نهاده های ساختمانی هم ارزان تر شده و این عامل در کاهش نرخ های پیش فروش مسکن در تهران و پردیس تاثیر گذاشته است. بازار آهن در یک هفته اخیر روند کاهنده به خود گرفته و هر شاخه آهن نسبت به دو روز قبل کاهش ۷۰۰ هزار تومانی قیمت را تجربه کرد.

ارزیابی برخی فعالان بازار مسکن این است که کسادی معاملات و افت قیمت های پیشنهادی مسکن تا پایان سال جاری ادامه پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
EnglishSaudi ArabiaIran